Wybrali się na wykład Profesora Rajmana

W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece w Olkuszu odbył się ciekawe wydarzenie historyczne. Z wykładem w naszym mieście pojawił się Profesor Jerzy Rajman. Tematem wystąpienia pana profesora była "Architektura miasta średniowiecznego na przykładzie Olkusza".

Jerzy Rajman to ceniony specjalista w dziedzinie mediewistyki. Głównym obszarem zainteresowań badawczych profesora są zakony i ich oddziaływanie na społeczeństwo w okresie średniowiecza oraz dzieje miast i osadnictwa w Małopolsce. W wykładzie wzięła udział klasa II C z naszego liceum, która wybrała się do biblioteki wraz z panem Wojciechem Pankiem. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się w jaki sposób pracuje historyk-mediawista, na czym polega analiza i wnioskowanie w warsztacie historycznym. Przede wszystkim jednak młodzież miała okazję poznać aktualny stan badań dotyczący architektury miasta Olkusza. Profesor porównywał Olkusz z miastami takimi jak: Kraków, Michów czy Kutna Hora. Po wykładzie był czas na wspólne zdjęcie i przyjacielską rozmowę.

Wojciech Panek