lo2olkusz

O czym jest Makbet?

Można powiedzieć, że tradycją II Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu stały się "Lekcje czytania", nad którymi patronat objął Tygodnik Powszechny.

Tym razem 8 kwietnia 2011 r. pod okiem prof. Marty Gibińskiej-Marzec uczniowie II LO pracowali nad tekstem "Makbeta" W.Szekspira. Przedmiotem dyskusji prof. Gibińska uczyniła pytanie:
O czym jest Makbet?
W trakcie dyskusji nad tym, jak Szekspir udramatyzował swój tekst uczniowie postawili wiele pytań. Z pomocą zaproszonego gościa doszli do wniosku, że utwór angielskiego dramaturga to historia o tym jak nie należy zdobywać władzy, a co to znaczy walczyć o nią. Jednocześnie wyczytali, co to znaczy dać się uwieść idei i w konsekwencji zabić człowieka.
Żywiołowa dyskusja i urzekająca osobowość prowadzącej udowodniły, że tekst literacki, który powstał 400 lat temu nadal jest aktualny, gdyż stanowi doskonałe studium psychologiczne człowieka nie mogącego poradzić sobie z dwoistością swej natury.
Sposób prowadzenia i przebieg dyskusji budzi optymizm – warto czytać, ponieważ można odkrywać teksty wciąż na nowo. Spotkania z prof. Martą Gibińską–Marzec odbywające się w II LO to wartościowe lekcje - polonistów uczą pokory, a uczniów zachęcają do poszukiwań.
Prof. Gibińska zapowiedziała kolejną wizytę na wiosnę 2012.
Dotychczas każdy z nas traktował "Makbeta" jak nudną lekturę, której treść powinien znać.  Dlatego też na pytanie zadane przez panią profesor "o czym jest Makbet?" uczestnicy odpowiadali: "...o zbrodni, o losach Makbeta, o walkach, o żądzy władzy...". Prowadząca analizowała jednak wybrane fragmenty tekstu, czytając je słowo po słowie. Zwracała uwagę, by analizować każdy wyraz, by zastanawiać się nad jego wymową i sensem. Ukazała grę słów "świetny-szpetny", której potrafiła doszukać się w całości utworu, na co przeciętny czytelnik nie zwróciłby uwagi.
"Lekcja czytania" rzuciła nowe światło na analizowanie dramatu. Każdemu z uczestników pokazała, że warto zagłębić się w wymowę słów i próbować doszukiwać się innych znaczeń, a nie poprzestać jedynie na odczytaniu znaczenia dosłownego i oczywistego.
Zobacz zdjęcia z warsztatów.

Kalendarz

lipiec 2019
N P W Ś C Pt S
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Szczęśliwy numerek

23

Dane kontaktowe

  • II LO im. Ziemi Olkuskiej
  • Tel.: (32) 643 04 42
  • Email: lo2.olkusz@gmail.com
  • Strona: www.lo2.olkusz.pl

O nas

II Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Olkuskiej w Olkuszu jest szkołą z niemal 25- letnią tradycją. Dla szkoły to niezbyt wiele, ale w tym czasie udało się nam osiągnąć dużo. Czytaj całość