Zastęp "Lalek" z II LO zajął II miejsce w IV grze miejskiej śladami historii: Olkusz 1945-1946

Młodzież z naszego liceum włączyła się w uczczenie obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Grupa uczniów w składzie: Kacper Mężyk, Kacper Lorek, Rafał Gałka, Daria Ślęzak, Justyna Jochymek, Klaudia Sroka, Klaudia Sarota i Patrycja Kaganiec pod opieką Pana Wojciecha Panka wzięła udział w zorganizowanej w naszym mieście grze miejskiej.

Gra przeniosła jej uczestników w realia powojennej Polski. Młodzież spotkała się więc na ulicach z funkcjonariuszami bezpieczeństwa, musiała nawiązać kontakt z konspiratorami, uciekała z więzienia wyzwalanego przez akowców i udzielała pomocy rannemu partyzantowi. Podczas gry wcieliliśmy się w grupę konspiratorów, których zadaniem było wykonanie zadań zleconych przez dowództwo AK na terenie naszego miasta - wyjaśnia Klaudia.
Na trasie rajdu nasi uczniowie musieli popisać się wiedzą historyczną, wykazać się znajomością terenu i wczuć się w realia gry. Zadania historyczne nie sprawiały nam większego problemu, gorzej było z celnością strzałów z karabinu ale tego nie uczymy się w szkole - dodaje ze śmiechem Kacper. Po całym dniu wrażeń i świetnej zabawy nasi uczniowie zajęli II miejsce w kategorii szkół średnich, ustępując jedynie drużynie ze szkoły organizującej grę miejską.
Nasi uczniowie bardzo chętnie angażują się w inicjatywy historyczne od lat jeździmy na rajdy, bierzemy udział w konkursach dotyczących tematyki Żołnierzy Wyklętych, staramy się także w naszej szkole przybliżać tematykę podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej. Już w najbliższym tygodniu gościem naszej szkoły będzie Kajetan Rajski autor książki "Wilczęta" i "Wilczęta 2", który przedstawi nam wyniki swojej pracy z dziećmi żołnierzy wyklętych - podkreśla Wojciech Panek.

Wojciech Panek

sierpień 2020