Uczniowie II LO na wymianie szkolnej w Kirn w Niemczech

Od dnia 4.05.2015 14-osobowa grupa uczniów II LO w Olkuszu uczestniczyła pod opieką nauczycieli Anny Olejniczak-Irla i Grzegorza Gumółki w wyjeździe do zaprzyjaźnionego Gimnazjum w Kirn (Nadrenia Palatynat) w ramach ponad dwudziestoletniej wymiany uczniowskiej.

Tegoroczny program spotkania międzynarodowego obejmował realizację projektu dotyczącego różnorodnych aspektów życia nad Renem. Uczniowie mieli okazję poznać historię i życie codzienne mieszkańców regionu słynącego z uprawy winorośli i produkcji wina. Odkryli wielkie znaczenie kulturowe i  gospodarcze rzeki Ren. Dużą atrakcją była całodniowa wycieczka do stolicy Landu Moguncji - historycznego miasta z przepiękną starówką. Odwiedzono również Bad Sobernheim, gdzie uczniowie zwiedzili ruiny klasztoru Św. Hildegardy z Bingen oraz  zabytkową kopalnię rudy miedzi w Fischbach. Zdecydowanie największe wrażenie wywarła na młodzieży Kolonia i jej przepiękna katedra gotycka. Piękno panoramy Kolonii podziwiane z wieży widokowej katedry pozwoliło zapomnieć o lęku wysokości i trudzie wdrapywania się po schodach. Młodzież wzięła także udział w grze miejskiej ulicami Kolonii. Podążając za wskazówkami planu miasta, odnajdowała kolejne zabytkowe świątynie oraz inne atrakcje turystyczne. W ramach zajęć lekcyjnych uczniowie mieli również okazję uczestniczyć w projekcie muzycznym. Gwoździem programu był oczywiście czas przeznaczony na integrację, zabawę, taniec, wspólne gotowanie, grillowanie. Nie zabrakło emocji sportowych, dostarczonych przez mecze tenisa stołowego, badmintona i siatkówkę.
„Wymiana młodzieży to bardzo fajne doświadczenie, doskonała przygoda i dobra zabawa. Wróciliśmy pełni wrażeń, z nowymi doświadczeniami i z niecierpliwością oczekujemy na  rewizytę we wrześniu. Tydzień minął szybko, za szybko…” - mówi Natalia Chodorowska, uczestniczka wymiany.
„Udział w polsko-niemieckiej wymianie uczniów niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów, do których można zaliczyć m.in. poznanie bliżej kraju swoich najbliższych sąsiadów, ich kultury, mentalności oraz zwiedzenie licznych atrakcji turystycznych – dodaje nauczycielka języka niemieckiego Anna Olejniczak-Irla.
„Nieoceniona jest także możliwość kontaktu z żywym językiem obcym. Poprzez udział w wymianie uczniowie mają okazję doskonalić swoje umiejętności językowe, co najczęściej wpływa na wzrost ich motywacji do nauki języka obcego – podsumowuje nauczyciel j. angielskiego Grzegorz Gumółka. Organizatorzy i młodzież dziękują międzynarodowej organizacji PNWM za wsparcie finansowe. Zobacz zdjęcia z wymiany.

Anna Olejniczak-Irla

marzec 2019