Niemiecka młodzież zachwycona gościnnością olkuskich licealistów!

W dniach od 15- 22.09.2014 czternastoosobowa grupa młodzieży z Gimnazjum Kirn w Nadrenii Palatynat odwiedziła II Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu w ramach wymiany międzynarodowej. Wzorem lat ubiegłych młodzież niemiecka mieszkała u swoich polskich rówieśników i przez siedem dni realizowała program przygotowany przez opiekunów Annę Olejniczak-Irla, Anke Hecking i Diethera Nickenich.

Podczas tygodniowego pobytu w Olkuszu uczniowie mieli okazję uczestniczyć w różnorodnych zajęciach lekcyjnych, warsztatach artystycznych i tanecznych, poznając tym samym polską szkołę „od środka”. Przygotowany program zawierał także atrakcyjne wycieczki.
Młodzież w Krakowie, zwiedziła z przewodnikiem Wawel, Rynek, Kościół Mariacki, a godziny popołudniowe spędziła na spacerze po dzielnicy żydowskiej Kazimierz.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum w Oświęcimiu oraz warsztaty w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży.
Niezapomnianych wrażeń dostarczyła polsko–niemieckiej grupie całodniowa wycieczka do Zakopanego. Niepowtarzalny urok tego miasta, targowy klimat Krupówek i wspaniały widok z Gubałówki na całą panoramę Tatr okraszony piękną pogodą dopełniły obrazu polskich gór.
Zacieśnieniu relacji sprzyjały także wieczorne spotkania, podczas których młodzież grała w kręgle, w paintball , siedziała przy ognisku lub przygotowywała pieczone ziemniaki.
Miłym akcentem były również zajęcia sportowe na korcie tenisowym i noc sportowa w murach II LO.
„Tygodniowy pobyt przebiegał w bardzo przyjaznej atmosferze. Wizyta obfitowała w szereg atrakcji. Niemiecka młodzież wspólnie z rówieśnikami z Polski poznała region i jego mieszkańców, każdy dzień przynosił nowe niespodzianki” – mówi Anke Hecking, opiekunka grupy niemieckiej.
„Tydzień pełen wrażeń minął bardzo szybko, zostało zawartych wiele przyjaźni. Młodzież przekonała się, że niezależnie od miejsca zamieszkania, kultury niewiele się od siebie różni, ma podobne zainteresowania, marzenia i oczekiwania. Cieszymy się, że niedługo znowu się zobaczymy, rewizytę planujemy już wiosną”.- dodaje opiekunka polskiej grupy Anna Olejniczak-Irla.
Za finansowe i merytoryczne wsparcie projektu wymiany dziękujemy organizacji międzynarodowej Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, która od samego początku wspiera nasze działania.
Dziękujemy także Rodzicom uczniów za gościnność i serdeczność okazaną niemieckim gościom. Zobacz zdjęcia z wymiany.

Anna Olejniczak-Irla

styczeń 2019