lo2olkusz

Kirn - maj 2014 - przyjaźni polsko-niemieckiej ciąg dalszy…

Cóż to był za tydzień! Ileż wrażeń, przeżyć i emocji! Od 5.05.2014 do 12.05.2014 uczniowie II LO gościli w zaprzyjaźnionej szkole niemieckiej Gimnazjum Kirn ( Nadrenia Palatynat) w ramach corocznej wymiany uczniowskiej, organizowanej przez nauczycielkę języka niemieckiego Annę Olejniczak-Irla.

Młodzież "Dwójki" z ogromną ciekawością i zaangażowaniem realizowała ze swoimi koleżankami i kolegami z Niemiec przygotowany przez opiekunów program wymiany międzyszkolnej. Podczas lekcji w szkole uczniowie utrwalili wiedzę z zakresu historii starożytnych Rzymian, budowli rzymskich oraz obiektów znajdujących się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO na terenie zachodnich Niemiec. Młodzież uczestniczyła również w wielu ciekawych zajęciach lekcyjnych, w projekcie artystycznym i rozgrywkach sportowych. Pobyt w zaprzyjaźnionej szkole nie ograniczał się jedynie do pracy na lekcjach. Młodzież miała także okazję zintegrować się ze swoimi niemieckimi kolegami podczas licznych wycieczek i spotkań wieczornych. Uczniowie pojechali do Trewiru, miasta o malowniczym położeniu w przepięknej dolinie Mozeli, otoczonego wzgórzami, porośniętymi krzewami winorośli. Z zapartym tchem słuchali informacji o zabytkach z czasów Imperium Rzymskiego: Porta Nigra, Amfiteatr rzymski, Bazylika Konstantyna, Termy Cesarskie i Łaźnie rzymskie oraz podziwiali monumentalne budowle Katedry św. Piotra i gotyckiego Kościoła N.M.P. Miłym akcentem była również całodniowa wycieczka do Moguncji, gdzie uczniowie zwiedzili m. in. potężną romańską Katedrę pod wezwaniem świętych Marcina i Stefana oraz wzięli udział w warsztatach w Muzeum Gutenberga, aby poznać historię i tajniki druku książek, wynalezionego w Moguncji przez Jana Gutenberga. Najbardziej spodobała się jednak młodzieży wycieczka do Bad Sobernheim, gdzie zwiedzili skansen a potem udali się na spacer tzw. "Ścieżką Zdrowia". Podczas powrotnej podróży do domu młodzież z dużym wzruszeniem opowiadała o swoich przeżyciach i nowych doświadczeniach. Na pytanie, czy warto brać udział w wymianie uczniowskiej odpowiedział Amadeusz Calik 1c "Oczywiście, że warto. Dzięki temu miałem możliwość doskonalenia języka niemieckiego i angielskiego, zobaczyłem wiele ciekawych miejsc i poznałem nowych, fajnych ludzi. Z niecierpliwością czekam na rewizytę we wrześniu”. Dziękujemy PNWM za wsparcie finansowe. Zobacz zdjęcia oraz film z wymiany.

Anna Olejniczak-Irla

Kalendarz

lipiec 2020
N P W Ś C Pt S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Szczęśliwy numerek

34

Dane kontaktowe

  • II LO im. Ziemi Olkuskiej
  • Tel.: (32) 643 04 42
  • Email: lo2.olkusz@gmail.com
  • Strona: www.lo2.olkusz.pl

O nas

II Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Olkuskiej w Olkuszu jest szkołą z niemal 25- letnią tradycją. Dla szkoły to niezbyt wiele, ale w tym czasie udało się nam osiągnąć dużo. Czytaj całość