lo2olkusz

20-letnia współpraca partnerska między II LO w Olkuszu a Gimnazjum w Kirn.

Dnia 15.04.2013 piętnastoosobowa grupa uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu udała się do szkoły partnerskiej w Kirn w ramach międzynarodowej wymiany, którą szkoła prowadzi już od 20 lat. Opiekę nad grupą sprawowała Anna Olejniczak-Irla i Andrzej Curyło.

Tegoroczny program pobytu w Kirn przebiegał pod hasłem „Śladami naszych przodków Rzymian”. Przedpołudnia dwóch pierwszych dni pobytu uczniowie spędzili w szkole. Grupa olkuskich uczniów miała okazję uczestniczyć w wybranych indywidualnie lekcjach matematyki, biologii czy geografii. W polsko-niemieckich grupach uczniowie przygotowywali plany wycieczek do Trewiru czy Moguncji. Korzystając z Internetu, map, szukano informacji na temat antycznych zabytków i ruin rzymskich. Młodzież uczestniczyła także w projekcie muzycznym i zajęciach sportowych.
W czasie pobytu młodzież udała się na wiele ciekawych wycieczek, między innymi do Trewiru, najstarszego miasta Niemiec, miasta kształtowanego przez rzymskich cesarzy. W Trewirze zachowały się wspaniałe antyczne zabytki, które wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO: Porta Nigra, amfiteatr, słynne termy cesarskie, w których wygrzewali się Rzymianie i stary Most Rzymski, wykorzystywany do dziś jako ważny trakt komunikacyjny.
Duże wrażenie wywarły na uczniach również średniowieczne budowle, takie jak Katedra Św. Piotra, która jest najstarszą Katedrą w Niemczech, czy wczesnogotycki Kościół Najświętszej Marii Panny. Dużą atrakcją było zwiedzanie Moguncji - stolicy Landu Nadrenii Palatynat, gdzie uczniowie spacerowali po odrestaurowanej starówce, podziwiając zabytkowe budynki z tak zwanego muru pruskiego. Zobaczyli także potężną romańską katedrę świętych Marcina i Stefana z czerwonego piaskowca, gotycki kościół św. Szczepana z błękitnymi witrażami Marca Chagalla.
Popołudnie spędzili w Muzeum Jana Gutenberga, gdzie podziwiali stare prasy drukarskie, maszyny zecerskie oraz wiele cennych eksponatów, będących oryginałami z czasów początku druku. W sali starodruków uczniowie mogli zobaczyć oryginalną Biblię Gutenberga, jedną z trzech ocalałych dzisiaj na świecie. Młodzież miała możliwość pojechania do Kaiserslautern i zwiedzenie stadionu piłkarskiego, obiektu należącego do klubu 1.FC Kaiserslautern, który to był areną mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2006 roku.
Dni pełne atrakcji mijały bardzo szybko, ten kilkudniowy pobyt był dla uczestników źródłem wielu wrażeń, szansą pogłębienia wiedzy na temat niemieckiej mentalności i okazją doskonalenia konwersacji w języku niemieckim i angielskim.
Dziękujemy organizacji PNWM za finansowe wsparcie.
Zobacz zdjęcia z wymiany

Kalendarz

lipiec 2020
N P W Ś C Pt S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Szczęśliwy numerek

34

Dane kontaktowe

  • II LO im. Ziemi Olkuskiej
  • Tel.: (32) 643 04 42
  • Email: lo2.olkusz@gmail.com
  • Strona: www.lo2.olkusz.pl

O nas

II Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Olkuskiej w Olkuszu jest szkołą z niemal 25- letnią tradycją. Dla szkoły to niezbyt wiele, ale w tym czasie udało się nam osiągnąć dużo. Czytaj całość