Tydzień w Kirn

Przez osiem dni (od 1-8.05.2012r.) uczniowie II LO w Olkuszu razem z opiekunami Anną Olejniczak-Irlą i Andrzejem Curyło w ramach wymiany polsko-niemieckiej odwiedzili szkołę partnerską Gimnazjum Kirn w Nadrenii Palatynat. Już od 20 lat uczniowie „Dwójki” mogą brać udział w wiosennych wyjazdach do Niemiec i przyjmować rewizytę swych niemieckich kolegów jesienią.

Podczas tygodniowej wizyty polscy i niemieccy uczniowie mięli okazję wziąć udział w projekcie na temat rozwoju i znaczenia demokracji w Europie.
Ważnymi punktami tegorocznego spotkania było zwiedzanie zamku w Hambach - kolebki niemieckiej demokracji. Młodzież zapoznała się z wydarzeniami historycznymi z roku 1832, z postulatami manifestacji i z postaciami uczestników. Uczniowie byli również w Landtagu w Moguncji, mogli tam nie tylko być na sali obrad podczas zebrania plenarnego, lecz również porozmawiać z posłem panem W. Droscherem na temat znaczenia demokracji w dzisiejszej zjednoczonej Europie.
Uczniowie uczestniczyli także w wielu atrakcyjnych wycieczkach. W Moguncji zwiedzili romańską katedrę, zabytkową część miasta z typową niemiecką architekturą Fachwerk, gotycki kościół Św. Szczepana z cennymi witrażami Marca Chagalla, a we Frankfurcie międzynarodowy port lotniczy.
Uczniowie dotarli również do malowniczego miasteczka Speyer, gdzie zwiedzili katedrę cesarską, która wpisała się w historię sztuki sakralnej jako największy na świecie kościół w stylu romańskim.
Po pełnym wrażeń tygodniu uczniowie stwierdzili jednomyślnie, że wyjazd był dla nich wielką przygodą również ze względu na nowe znajomości i polepszenie znajomości języków obcych.

grudzień 2019