Z rewizytą w Regional High School Ort w Ramla-lod

Przystąpienie II LO do projektu „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”, który jest od kilku lat realizowany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji, Ministerstwo Edukacji Izraela, Instytut Polski w Tel Awiwie i Instytut Yad Vashem w Jerozolimie umożliwiło pani Magdalenie Kosno, nauczycielowi historii i wiedzy o społeczeństwie w naszej szkole udział w Seminarium Nauczania o Holokauście.

Seminarium dla edukatorów z Polski miało miejsce w dniach 5-17 czerwca 2011 r. i było zorganizowane przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.
Muzeum Holokaustu Yad Vashem to niezwykły pomnik, którym uczczono sześć milionów Żydów zamordowanych przez nazistów. W czasie pobytu w Izraelu pani Kosno miała możliwość uczestniczenia w wykładach i zajęciach warsztatowych dotyczących między innymi różnych obszarów życia społeczności żydowskich w Europie przed wybuchem II wojny światowej, tradycji i zasad judaizmu oraz życia Żydów w gettach i ich Zagłady. Cennym uzupełnieniem zagadnień omawianych na wykładach były zajęcia warsztatowe, których tematyka dotyczyła przede wszystkim pedagogicznych metod nauczania o Holokauście.
Niezapomnianym przeżyciem była możliwość uczestniczenia w obrzędach związanych ze Świętem Szawuot pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie oraz wizyta w chasydzkiej synagodze i uczestnictwo w nabożeństwie szabatowym.
W trakcie trwania seminarium nauczycielka złożyłam także wizytę w zaprzyjaźnionej szkole Regional High School Ort w Ramla-lod, której nauczycieli i uczniów gościliśmy w murach II LO w lutym tego roku. Ustalony został harmonogram następnego spotkania w Naszej Szkole w przyszłym roku szkolnym.
 Regional High School Ort w Ramla-lod

lipiec 2019