Euro Week - Szkoła Liderów

II Liceum Ogólnokształcące zostało po raz drugi zakwalifikowane do uczestnictwa w Euro Week - Szkoła Liderów ogólnopolskim obozie szkoleniowym. Uczniowie klas językowych - 2b oraz 3b II Liceum Ogólnokształcącego szlifowali język angielski w malowniczo położonej górskiej miejscowości Długopole Dolne w Kotlinie Kłodzkiej biorąc udział w kolejnej edycji obozu edukacyjnego Euro Week – Szkoła Liderów, którego założeniem jest dotarcie do najzdolniejszej oraz najaktywniejszej młodzieży.

Program projektu obejmuje 4 bloki tematyczne: „Praca w grupie”, „Kierowanie”, „Praca” i „Europa” i realizowany jest we współpracy z przedstawicielami konsulatów, ambasad, parlamentarzystów europejskich oraz przedstawicieli polityki. Młodzież rozwijała najbardziej cenione obecnie umiejętności społeczne takie jak: praca w zespole, przewodzenie oraz prowadzenie autoprezentacja. Zajęcia odbywały się w języku angielskim i miały formę interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń. Prowadzone były przez doświadczonych szkoleniowców Europejskiego Forum Młodzieży oraz zaproszonych przez nich wolontariuszy z Ameryki, Afryki i Azji między innymi z Włoch, Łotwy, Wietnamu, Kenii, Ugandy, Indonezji, Meksyku, Kolumbii, Rumunii oraz Indii. Na zajęciach trwających około 10 godzin dziennie uczniowie zdobywali wiedzę na temat kultur, zwyczajów i historii czasami bardzo egzotycznych krajów. Przełamywali bariery językowe biorąc udział w dyskusjach, pracując w grupie, prezentując siebie, swoją szkołę oraz kraj. Wieczorami uczyli się tańców narodowych z krajów wolontariuszy oraz wspólnie bawili się na dyskotekach nawiązując nowe znajomości i przyjaźnie. Mimo intensywności zajęć uczestnicy byli bardzo zadowoleni z pobytu, w pełni angażowali się w różnego rodzaju aktywności i ten 5-dniowy obóz szkoleniowy z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci. Poproszeni o wyrażenie swojej opinii na temat projektu Euro Week - Szkoła Liderów powiedzieli:
„Euro Week jest super wydarzeniem, ponieważ można tutaj spotkać wielu inspirujących młodych ludzi. Atmosfera też jest genialna. Dodatkowo można szkolić swój język angielski rozmawiając z wolontariuszami z którymi znajomość nie musi kończyć się w momencie zakończenia obozu”. (Klaudia B. kl. 3b)
„Euro Week to bardzo interesujące wydarzenie. Można poznać wielu młodych ludzi, dowiedzieć się bardzo dużo na temat innych kultur. Można także rozwijać język angielski co jest bardzo przydane. Euro Week polecam każdemu uczniowi.” (Sylwia S. kl. 3b)
„Uważamy, iż EuroWeek - Szkoła Liderów jest świetnym przygotowaniem do matury z języka anielskiego. Można również poznać kulturę wielu krajów oraz zaprzyjaźnić się ludźmi z wielu stron świata." (Łukasz K. Oskar M. Szymon L. Michał Ś. Filip M. Łukasz K. kl. 3b)
„Jeden z najlepszych wyjazdów w naszym życiu. Zwiedziłyśmy pobliskie miasteczka, było dużo ciekawych prezentacji, miałyśmy debatę Oxfordzką i mogłyśmy podyskutować na różne tematy. Wolontariusze swoim zaangażowaniem przykuli naszą uwagę i było to bardzo ciekawe przeżycie”(Aleksandra L, Patrycja N i Kasia K kl. 2b)
„Udział w obozie EuroWeek dodał nam motywacji do systematycznej nauki języka angielskiego.” (Marta SZ, Klaudia S, Małgosia C oraz Ewa S kl.2b)
„Najlepsza metoda nauki języka angielskiego – słuchanie, mówienie, zabawa. (Natalia K, Dominika SZ, Agnieszka G. kl.2b)
„Krótko lecz milutko, chcemy zostać dłużej bo lubimy podróże.” (Aleksandra C, Jagoda K, Roksana N, Zuzanna M, Angelika Z. kl. 2b)
„Było świetnie, bardzo miło i bardzo pożytecznie. Dużo zyskaliśmy i zapamiętamy to doświadczenie. Wspaniali ludzie, atmosfera i brak nudy. Jeden minus to to,że te 5 dni tak szybko minęły. We had a really great time.” (Dawid B, Dominik B, Dawid J, Jan K, Kacper W iMichał C kl. 2b)
“Euro Week was funnier than we expected.” (Benita T, Dominika G, Alicja K, Anna K . kl. 2b)
II Liceum Ogólnokształcące otrzymało dyplom uczestnictwa w programie, a wszyscy uczniowie certyfikaty uczestnictwa w projekcie. Zobacz zdjęcia z warsztatów.

Elżbieta Piotrowska, Anna Majcherek, Natalia Steczek

grudzień 2019