Święto Frankofonii w II LO

Marzec to okazja do świętowania języka francuskiego, którym posługuje się około 220 milionów  ludzi na pięciu kontynentach. To także okazja, aby przypomnieć wartości wspólne dla krajów frankofońskich, jak poszanowanie różnorodności kulturowej, obrona demokracji i praw człowieka.

Nie można także zapomnieć, że francuski to trzeci język biznesu po angielskim i chińskim. 19 marca 2014r. do II LO przybył gość specjalny: Kameruńczyk  Black Junior Kanga, który na spotkaniu z młodzieżą, odpowiedział na nurtujące ją pytania dotyczące Kamerunu, Afryki, zwyczajów tam panujących, a także swojej osoby. To była bardzo aktywna i pouczająca lekcja francuskiego! W drugiej części święta, uczniowie II LO i zaproszeni gimnazjaliści z Krzykawy i Gimnazjum nr 3 w Olkuszu, interpretowali po francusku bajki Jeana de la Fontaine’a, co było niemałym wyzwaniem! Wśród gimnazjalistów najlepsza okazała się Gabriela Kasperkiewicz z Gimnazjum nr 3 przed Bereniką Chojowską i Karoliną Rozparą z Krzykawy. Uczniowie II LO także nie zawiedli. Najlepszą interpretację wykonała  Anna Sobczyk z klasy 2c, a drugie miejsce przypadło Aleksandrze Zbrońskiej i Filipowi Sibielakowi z klasy 3c. Wydarzenie przygotowała Grażyna Curyło, nauczycielka francuskiego w II LO. Do zobaczenia za rok! Zobacz zdjęcia z wydarzenia.

Grażyna Curyło

grudzień 2019